Ośrodki Narciarskie w Bułgarii

 

Około 30% powierzchni Bułgarii jest górzysta. Ze względu na wyjątkowo sprzyjające turystyce warunki zarówno zimą, jak i latem, góry kraju są wyjątkowo zróżnicowane pod względem rzeźby terenu i oferują turystom bogate możliwości wypoczynku, sportu i rozrywki. Sezon narciarski w narciarskich kurortach trwa około 130 dni w roku, podczas gdy w miesiącach letnich miłośnicy wędrówek mogą wędrować po wielowiekowych lasach. 

BOROWIEC

Borowiec to jeden z największych kurortów górskich w Bułgarii. Znajduje się na wysokości 1300 m na północnych stokach góry Riła, około 70 km od Sofii, około 130 km od Płowdiwu i 10 km na południe od Samokowa. Średnia temperatura w styczniu, najzimniejszym miesiącu, wynosi około +4,8°C.

Kurort powstał pod koniec XIX wieku i do połowy XX wieku był znany jako Chamkoria (Las Sosnowy). W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ośrodek rozrastał się, budowano duże hotele w stylu alpejskim, a także obiekty do uprawiania sportów zimowych i stopniowo Borowec przekształcił się w nowoczesny ośrodek zimowy.

Teren narciarski Borowiec obejmuje 24 trasy o łącznej długości ponad 58 km, trasy do narciarstwa biegowego, biathlon, trasy do wieczornej jazdy na nartach i park zimowy dla dzieci. W sumie jest 12 wyciągów i wyciągów orczykowych, które są nowoczesne, zadbane i mają doskonałą pojemność. Trasy znajdują się w trzech regionach: Sitnyakovo – Martinovi baraki (Chaty Marcina), Markudzhik i Yastrebets. Mają różne poziomy trudności i są odpowiednie dla początkujących, zaawansowanych i doświadczonych narciarzy. Mape tras narciarskich znajdziesz TUTAJ

Trasy narciarstwa biegowego mają długość 35 km i szerokość co najmniej 6 m, zbudowane zgodnie z wymogami Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Ośrodek oferuje lekcje jazdy na nartach i snowboardzie. Instruktorzy są wysoko wykwalifikowani i uznani na całym świecie. Oferowane są zarówno lekcje grupowe, jak i indywidualne. Sprzęt naśnieżający utrzymuje śnieg w idealnym stanie. Sezon narciarski rozpoczyna się w połowie grudnia i kończy w kwietniu.

 

 BANSKO

Jeden z największych zimowych kurortów Bułgarii znajduje się na wysokości 925 metrów nad poziomem morza, u podnóża góry Pirin – w odległości 150 km od Sofii i 96 km od Błagojewgradu. Z biegiem lat Bansko stopniowo stało się jednym z wiodących zimowych ośrodków narciarskich w kraju i regionie, który przyciąga wielu turystów.

Bez wątpienia Bansko słynie głównie jako miejsce na narty i snowboard. Łączna długość tras narciarskich wynosi 75 km, najdłuższa z nich ma 16 km. Około 90% wszystkich 16 tras jest wyposażonych w armatki naśnieżające, zapewniające wysokiej jakości, długotrwałą pokrywę śnieżną. W regionie znajduje się również tor wyposażony w światła do jazdy na nartach nocą. Zimą w mieście działa lodowisko pod gołym niebem. Najwyższym punktem ośrodka narciarskiego jest 2560m na górze Todorka. Największym wyzwaniem dla narciarzy w Bansko jest tor Tomba, nazwany na cześć włoskiego narciarza Alberto Tomby. Do dyspozycji turystów jest winda kabinowa. Zabiera ich z początkowej stacji wyciągu narciarskiego w miejscowości Bansko do Banderishka Polyana. Miasto połączone jest ze strefą narciarską i 7-kilometrową trasą narciarską.
Mapa tras dostępna TUTAJ

 

W mieście znajduje się wiele muzeów i zabytków. Zarejestrowanych jest 130 architektonicznych i historycznych zabytków kultury, z których siedem ma znaczenie narodowe.